ABC wędzenia w ogrodzie

Wędzenie to niewątpliwie sztuka kulinarna. Nic przecież nie wzmaga apetytu tak jak zapach opalanego dymem boczku lub chudej szynki, zapach wędzonego sera lub wyśmienitego pstrąga. Społeczeństwo wciąż jednak kojarzy tego typu potrawy z ekskluzywnymi wyrobami. Realia pokazują, że wcale nie musi tak być. Wystarczy lekko zagłębić się w tajniki współczesnej sztuki wędzenia, żeby dowiedzieć się, że wystarczy zaledwie proste palenisko i komora, w której będziemy trzymać przygotowywane potrawy. Takie domowe wędzarnie ogrodowe stają się z roku na rok bardziej powszechnym obrazkiem w przydomowych ogródkach.

Wędzenie to doskonała forma relaksu. Jest przeznaczona dla ludzi, którzy lubią eksperymenty, potrafią wykazać się cierpliwością oraz zmysłem kulinarnym. Brzmi tak, jakby wystarczyły do tego tylko dobre chęci. Z praktycznego punktu widzenia musimy wybrać odpowiednie miejsce w naszym ogrodzie. Wędzarnia ogrodowa jest emitorem dymu. Tak jak jest on kluczowy dla naszych potraw, może być uciążliwy dla domowników, unikajmy zatem miejsc blisko okien i drzwi balkonowych. Granica działki też nie jest najlepszym pomysłem – nasi sąsiedzi wcale nie muszą być takimi samymi entuzjastami wędzenia jak my.

Zobacz również: Wędzarnie ogrodowe ceny - jak u producenta.

Przygotujmy miejsce na drewno. Musi być ono suche i oczyszczone – ma to wpływ na procesy spalania. Dobrze jest zaopatrzyć się w drewno, gałęzie lub trociny drzew bukowych, dębowych lub olchowych. Chcąc poprawić aromat naszych wędzonych potraw warto do paleniska wędzarni ogrodowej dodawać jałowiec lub mieszanki ziół. Unikajmy drewna przetworzonego – lakierowanego, malowanego lub klejonego. Podczas spalania mogą wydobywać się szkodliwe, kancerogenne substancje.

Przydomowe wędzenie daje ciekawe możliwości kulinarne – żeby praca przy wędzarni ogrodowej była wygodna warto pomyśleć o ruszcie. Co może się na nim znaleźć? Nie musi być to przecież nic z pozycji oklepanych i powszechnych na sklepowych półkach. A zatem oprócz boczku i kiełbas dobrym wyborem jest na przykład królik lub dziczyzna. Doskonale nadają się także ryby i sery. Potrawa przed wędzeniem musi być wymoczona w zaprawie, na którą składa się roztwór solny i mieszanina ziół oraz przypraw. Wprawni w wędzeniu polecają zaopatrzyć się w kolendrę, ziele angielskie, jałowiec, tymianek czy czosnek.

Do wyboru mamy wędzarnie ogrodowe z różnych materiałów. Najprostsze w instalacji są oczywiście wędzarnie blaszane. Ciekawie komponują się z ogrodem także wędzarnie murowane, robione w większości na zamówienie. Dostępne są również wędzarnie drewniane oraz wędzarnie mieszane, na przykład derwniano-murowane. Z odrobiną fantazji można ciekawie zaaranżować ogród z użyciem wędzarni, jednocześnie zachowując funkcjonalność.

Tagi artykułu: wędzarnie ogrodowe producent, jaka wędzarnia ogrodowa ze stali nierdzewnej