Jak domowym sposobem wędzić sery?

O tym, że wędzone samodzielnie kiełbasy i szynki cechuje doskonały smak i zapach wie większość właścicieli wędzarni ogrodowych. Nie wszyscy jednak zdecydowali się już na podjęcie próby wędzenia serów.

Jaki ser wybrać do wędzenia?

Wędzić praktycznie można każdy rodzaj sera, biały, żółty, podpuszkowy, mozzarella, a nawet topiony. Każdy z nich wymaga jednak innego przygotowania wstępnego. Ogólną zasadą jest, że do wędzenia wybieramy sery o dużej zawartości tłuszczu, ponieważ zachowują wtedy zwartą strukturę. Sery, podobnie jak mięso i kiełbasy, można wędzić zarówno dymem zimnym jaki i gorącym. W tym drugim przypadku wędzenie wymaga jednak bardzo ścisłego nadzoru, zwłaszcza w przypadku mozzarella.

Wędzenie sera białego

Do wędzenia nadaje się każdy tłusty twaróg, ale im lepszy jakościowo, tym efekt końcowy będzie bardziej satysfakcjonujący. Oczywiście idealnie byłoby samodzielnie wyprodukować ser z wiejskiego mleka. Ser przed wędzeniem musi trochę poleżeć w solance, czyli mieszance soli i wody. Stężenie solanki powinno wynosić od 8 do 10%. Do naczynia wkładamy sery i zalewamy solanką tak, by były całkowicie przykryte. Naczynie zamykamy pokrywką i zostawiamy sery na ok. 12 godzin. Jeśli chcemy ten etap skrócić, to należy przygotować silniejszy roztwór solanki.

Przed wędzeniem ser należy wyciągnąć z solanki i przełożyć do siatki na szynkę lub jałowej gazy (najpierw trzeba ją wywietrzyć). Sery nie wymagają suszenia w wędzarni, ale powinny obcieknąć z zalewy. Na tym etapie możemy wzbogacić smak sera o ulubione przyprawy, np. bazylię, czosnek, tymianek, zioła prowansalskie. Ostatni etap to wędzenie przez 3-4 godzin w temperaturze od 50 do 70 stopni Celsjusza. Tak uwędzony ser powinien „odpocząć”. Najlepiej wędzą się twarogi typu włoskiego, ponieważ zachowują jednolitą konsystencję. Mozzarellę należy wędzić w niższej temperaturze, ponieważ pod wpływem gorąca może się rozpuścić.

Wędzenie sera żółtego

Ser żółty do wędzenia najlepiej kupować w gotowych krążkach ważących ok. 1 kg. Ser żółty nie wymaga trzymania w solance, wystarczy umieścić go w siatce i zawiesić w wędzarni. Ten rodzaj sera zdecydowanie wędzimy dymem zimnym do 300 C. Cały proces wędzenia trwa ok. 5 godzin. Trzeba bardzo uważać, by temperatura nie wzrosła i ser się nie rozpłynął. Niektórzy uważają, że temperatura dla sera żółtego nie powinna przekraczać 80 C.

Zarówno sery białe jak i żółte można wędzić razem z innymi wyrobami, gdyż nie przechodzą zapachami. W przypadku serów najlepiej wieszać je na hakach u góry komory wędzarniczej. Po pierwsze nie będzie kapał Nanie tłuszcz z kiełbas, po drugie € góry temperatura dymu jest niższa.

Tagi artykułu: wędzarnie ogrodowe wolnostojące, nowa i niedroga wędzarnia ogrodowa od producenta